Irengloria (irengloria) wrote in feminism_ua,
Irengloria
irengloria
feminism_ua

Синдром плеканої безпорадності: чому дурепи таки самі винні

Час від часу в спільноті трапляються записи, присвячені темі зґвалтування. Здавалось би, підхід мав би бути таким, як і у випадку інших злочинів: аналіз типових загроз і пропозиція стратегій поведінки, які дозволять максимально убезпечитись від ризику. Однак в багатьох записах спостерігається суттєво відмінна картина, причому кричуща апологія безвідповідальності просто дивує. Проілюструю це на прикладі недавніх записів, хоча й у багатьох попередніх можна знайти схожі риси.

void_hours наводить дослідження, в якому аналізується поведінка ґвалтівників. Виявлені факти розходяться зі стереотипними уявленнями - більшість ґвалтівників були знайомі зі своїми жертвами, і в більшості випадків застосовували не грубу силу, а споювали жертв. Здавалось би, звідси випливають дві очевидні поради для жінок: обачніше вибирати знайомих, особливо товаришів за чаркою, ну а краще взагалі обережніше ставитись до алкоголю, це не завадить і в багатьох інших випадках. Але в наступному записі авторка і не думає радити жінкам утримуватись від алкоголю - це, мовляв, було б поверненням у вікторіанську епоху. Звісно, абстиненти і ті, хто вживає алкоголь суто символічно, з подивом дізнаються, що, виявляється, вони добряче відстали від життя і ще живуть у вікторіанську епоху :) Ну а далі взагалі феєрично: Определите насильника, который специально спаивает женщин или старается остаться с пьяной женщиной наедине в незнакомом месте, и вмешайтесь.
Виявляється, жінки, які напиваються бозна з ким, не були дурними і не здійснили помилку. А от від чоловіків очікується, що вони вони стануть на захист п'яної свині, яка добровільно втрачає людську подобу, а якщо ні - значить, вони є частиною соціального й культурного середовища, яке сприяє зґвалтуванням. Залишається тільки з жахом подумати, якими безмізкими й безвольними істотами вважає жінок авторка цитованого запису. Власне, це основна проблема, характерна для записів такого типу про жертв зґвалтування чи подружнього насильства. Вперте небажання припустити, що в становищі жертви якоюсь мірою може бути винна вона сама, є яскравим свідченням незрілості, коли людина ладна звинуватити в своїх бідах кого завгодно, крім себе. Однак не варто дивуватись, що така інфантильність викликає лише зневагу і подив. Скажімо, у вищенаведеному прикладі, якщо жінку ніхто силою не тягнув у бар, вона сама охоче перехилила кілька чарок, то намагання з боку незнайомого чоловіка вирвати її з лап бойфренда сприймалося б у кращому разі як нетактовність.

Звісно, ідею відповідальності жінки за своє особисте життя (і, відповідно, запитання "б'є? Чого ти від нього не йдеш") можна вважати патріархатною дурнею (як це охарактеризовано в принципах спільноти). От тільки виходить, що такий фемінізм розглядає жінку значно нікчемнішою. Якщо жінка є повноцінним суб'єктом, здатним планувати свої дії і свідомо обирати стратегію поведінки, тоді, у випадку хибної стратегії, звинувачення зрозумілі - вони належать до того ж роду, що й звинувачення за непрофесійно зроблену роботу (яку хтось інший зробив би значно краще), чи звинувачення довірливого роззяви, який став жертвою шахрайства чи пограбування. Іншими словами, якщо жінка поводиться як дурепа, цілком зрозуміло, що її вважають винною за негативні наслідки, яких при інакшій поведінці можна було б уникнути. Ясна річ, неприємно, що декотрі жінки виявляються дурепами, але за такого підходу жінок принаймні потенційно вважають відповідальними суб'єктами, здатними свідомо визначати свою поведінку. Натомість феміністський дискурс зображає жінок як принципово нездатних до відповідальної поведінки - яку б стратегію жінка не обрала, завжди винен патріархат, суспільство чи хто там ще. Мені водночас смішно й прикро, що після цього сподіваються поваги до жінок.

Фемінізм мав би якраз плекати відповідальність жінки за свою долю. Якщо жінка робить помилку, слід визнати, що це її помилка і що можливий кращий спосіб дій. Розширення відповідального ставлення до своїх дій і свого життя загалом сприяло б утвердженню жінок як зрілих повноцінних особистостей. Шкода, що декотрі феміністки обирають прямо протилежний шлях.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 10 comments